Co zrobić, gdy nie ma już wina?- Dni Skupienia dla Liderów parafialnych

17 października 2023 0 przez Ola Tyrańska

Jak zauważać potrzeby innych? Co zrobić, gdy już je zauważymy? Odpoczynek to przywilej, czy potrzeba, której często nie umiemy zaspokoić? Co zrobić, gdy nie ma już wina? Nad tym wszystkim zastanawiali się Liderzy w trakcie minionego weekendu.

Weekend 13-15 października młodzież, która pełni funkcję liderów w swoich dekanatach spędziła wspólnie w Zawadce na Dniach Skupienia. Ich biblijnym przywódcą była tym razem Maryja, jako ta, która zauważa potrzeby innych i od razu idzie z nimi do swojego Syna, który zawsze daje więcej niż potrzebujemy.

Msze, konferencje, spotkania w grupach oraz warsztaty skupiały się wokół Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej. Młodzież, która na nowo odkrywała jej treść mogła wydobyć z niej obraz Lidera, jako tego, który zauważa potrzeby innych i wymyśla strategie, jak można je zaspokoić. Ważnym aspektem było również spojrzenie na to, czy umiemy nazywać swoje własne potrzeby i czy traktujemy je z należytym szacunkiem, ponieważ przykładowy odpoczynek jest we współczesnym świecie niesamowicie bagatelizowany, a przecież jest on podstawową potrzebą, która musi zostać zaspokojona, aby człowiek mógł odpowiednio funkcjonować.

Przez cały weekend młodym towarzyszyli duszpasterze młodzieży, a w piątkowy wieczór dołączył do nich bp Robert Chrząszcz. Przyjechał on, aby spędzić czas z uczestnikami rekolekcji, usiąść z nimi przy stole podczas kolacji, a następnie spotkać się przy stole Eucharystycznym.

Cały weekend zakończyły warsztaty dotyczące SMAKu (Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej), który odbędzie się w dniach 24-26 listopada w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Był to niesamowicie inspirujący czas, podczas którego młodzież rzeczywiście tworzyła to wydarzenie, dzieląc się swoimi pomysłami i uwagami.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejny Dzień Skupienia, który odbędzie się 16 grudnia.

Aleksandra Tyrańska

fot. Justyna Zięba