DMAK

JUBILEUSZ MŁODYCH W RZYMIE

28 lipca - 3 sierpnia 2025 r.

Jubileusz Młodych 2025 to wyjątkowe spotkanie młodych ludzi z całego świata w Rzymie, które ma na celu przywrócenie relacji z Bogiem i między ludźmi. Przyłącz się do nas, aby w gronie młodych z naszej Archidiecezji przeżyć ten niezwykły czas!

Co to jest Jubileusz?

Jubileusz to szczególny rok. W Biblii czytamy o roku jubileuszowym obchodzonym co 50 lat, jako czasie przywracania relacji z Bogiem, ludźmi i całym stworzeniem. Ewangelia według św. Łukasza opisuje misję Jezusa jako głoszenie dobrej nowiny ubogim, wolność dla więźniów i przejrzenie dla niewidomych. Słowa Jezusa według Izajasza stają się czynami wyzwolenia i nawrócenia w codziennych spotkaniach i relacjach.

Pierwszy Jubileusz ogłosił w 1300 roku Bonifacy VIII, symbolizując czas, gdy świętość Boga nas przemienia. Okres Jubileuszu zmieniał się przez lata, skracając z 100 lat do 25 lat, a także obchodzony był w momentach nadzwyczajnych, np. Rok Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka w 2015 roku.

W Jubileuszu uczestniczy się poprzez pielgrzymki do rzymskich bazylik, przejście przez Drzwi Święte oraz uzyskanie odpustu zupełnego. Idea Jubileuszu odwołuje się do przebłagania za grzechy, powrotu do własności i odpoczynku ziemi, promując relacje z Bogiem i bliźnimi.

Wyznaczone lata Jubileuszu są okazją do refleksji, nawrócenia i doświadczenia przemiany poprzez świętość. Jubileusz to czas szczególny, który przypomina o wartościach chrześcijańskich i zachęca do lepszego życia zgodnego z naukami Jezusa.

Tradycja nakazuje, aby każdy Jubileusz był ogłaszany wraz z publikacją odpowiedniej Bulli Papieskiej

Jaki jest plan Jubileuszu?

28 lipca

Przyjazd i zakwaterowanie

29 lipca

Msza Święta na otwarcie Jubileuszu Młodych

30 lipca

Wydarzenia kulturalne i spotkania narodowe

31 lipca

Wydarzenia kulturalne i spotkania narodowe

1 sierpnia

Circo Massimo – dzień sakramentu pokuty i pojednania

2 sierpnia

Tor Vergata – Czuwanie z Ojcem Świętym

3 sierpnia

Eucharystia posłania pod przewodnictwem Papieża

Co słychać w temacie Jubileuszu?

Diecezjalny Koordynator

Odpowiedzialnym za wyjazd jest Archidiecezjalny Koordynator ŚDM, ks. Michał Korbel

ks. Michał Korbel
wyjazd@sdm.diecezja.pl

Najczęściej zadawane pytania

Jubileusz Młodych w Rzymie odbywać się będzie w dniach 28 lipca – 3 sierpnia 2025 r.

Plecak, zakwaterowanie, wyżywienie, transport po mieście, ubezpieczenie. Szacowany koszt pakietu to 200 EUR. Komitet zapowiedział zróżnicowanie pakietu ze względu na potrzeby poszczególnych grup.

Krajowe Biuro Organizacyjne przygotowuje ofertę transportu do Rzymu.
Na rok przed pojawią się konkretne propozycje przelotu lub przejazdu. Zaproponowano również wymiany transportowej między dwiema grupami połączone ze zwiedzaniem, gdzie jedna grupa jedzie autobusem do Rzymu,
a wraca samolotem, zamieniając się z drugą grupą która leci samolotem
do Rzymu, a wraca autobusem.

W pakiecie planowane jest zakwaterowanie grup, w systemie „pielgrzymkowym”, w miejscach zbiorowych, typu szkoła. Można również szukać zakwaterowania „na własną rękę”.

Zachęcamy do odwiedzenia stron związanych z Jubileuszem, gdzie będą pojawiały się aktualne informacje:

Strona watykańska: https://www.iubilaeum2025.va/pl.html

Strona KBO: https://sdmpolska.pl/rzym-2025-jubileusz-mlodych

Każdy, kto chciałby utworzyć grupę, powinien zgłosić się na adres e-mail: wyjazd@sdm.diecezja.pl podając imię i nazwisko organizatora grupy, miejsce organizacji, adres e-mail i telefon do kontaktu. Na naszej stronie powstanie baza grup, aby młodzi ludzie mogli odnaleźć grupę, z którą będą mogli pojechać.

Rejestracji dokonują tylko koordynatorzy grup.

Po zgłoszeniu grupy do Archidiecezjalnego Koordynatora należy założyć konto w systemie polskim, gdyż KBO będzie odpowiedzialne za rejestrację wszystkich grup polskich w systemie watykańskim. Można użyć konta zakładanego przy okazji rejestracji na ŚDM.

Rejestracja w systemie watykańskim rozpocznie się 24 listopada 2024 roku i potrwa do 31 marca 2025 roku.

Grupy wyjeżdzające na Jubileusz do Rzymu

Znajdź swoją grupę i stań się częścią Jubileuszu!

Znajdź swoją grupę na mapie! Wspólne przeżywanie tego wyjątkowego wydarzenia z przyjaciółmi i nowo poznanymi osobami pewnością uczyni Jubileusz Młodych jeszcze bardziej niezapomnianym. Sprawdź, gdzie znajdują się Twoi bliscy, dołącz do swojej grupy i razem doświadczajcie duchowego odnowienia w sercu Rzymu.

Niech ten czas będzie okazją do nawiązania nowych relacji, umocnienia wiary i wspólnego świętowania!

Niepołomice

ks. Michał Korbel