DMAK

Rada Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej

Rada Młodzieży służy Arcybiskupowi Metropolicie Krakowskiemu, ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu, troszcząc się o duszpasterstwo ludzi młodych. W jej skład wchodzą przedstawiciele Ruchów Młodzieżowych, Liderów Dekanalnych oraz osoby mianowane przez Duszpasterza Młodzieży.
Kadencja Rady trwa dwa lata.

PRZEWODNICZĄCY RADY MŁODZIEŻY

bp Robert Chrząszcz

Pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej, w 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Przez 15 lat posługiwał jako misjonarz m.in. wśród ubogich mieszkańców faveli Rio de Janeiro, gdzie jako „Padre Roberto” wybudował parafialny kościół, organizował nabożeństwa oraz szerzył kult Matki Bożej Kalwaryjskiej, której zawdzięcza swoje kapłańskie powołanie.

6 lutego 2021 r. powołany przez Papieża Franciszka przyjął sakrę biskupią. W Archidiecezji Krakowskiej został oddelegowany do spraw młodzieży, której zawsze stara się towarzyszyć i służyć radą oraz wsparciem w każdej potrzebie.

DMAK

ks. Marcin Filar

Jestem księdzem od 2018 roku, posługuję jako archidiecezjalny duszpasterz młodzieży oraz wikariusz parafii św. Józefa na os. Kalinowym w Krakowie. Pochodzę z Rabki i sporą część życia spędziłem (i spędzam) na górskich szlakach. Swoje miejsce w Kościele odnalazłem dzięki Ruchowi Apostolstwa Młodzieży, z którym jestem związany już 20 lat. Od jakiegoś czasu niemal codziennie dzielę się swoją wiarą i rozważaniem Ewangelii na Instagramie i TikToku.

DMAK

ks. Jarosław Gawęda

“Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” – od tego pytania skierowanego przez ewangelicznego młodzieńca do Jezusa i konfrontacji z Jego odpowiedzią zaczęła się moja przygoda z powołaniem. Co ciekawe, zaczęła się we Francji i związana jest z pielgrzymowaniem. 

Odtąd swoje pasje związane z technologiami, filmowaniem i teatrem podporządkowałem misji by “odtąd łowić ludzi” i głosić Ewangelię współczesnemu światu. 

Moim autorskim projektem jest stronadobra.pl

RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE

Maria Różycka

W czasie studiów teologicznych, wiecznie powracająca do teatru, kończąca szkołę kantorów, zakochana w prowadzeniu śpiewów i odkrywaniu nowych dźwięków. Parafia Najświętszego Salvatora, animatorka Ruchu-Światło życie, ulubiona forma modlitwy – uwielbienie.

RUCH APOSTOLSTWA MŁODZIEŻY

Małgorzata Budz

Jestem animatorką Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Studiuję Turystykę historyczną i dziedzictwo kulturowe na Uniwersytecie Pedagogicznym. Należę do zespołu góralskiego, gdzie tańczę i śpiewam. 

Uwielbiam spontaniczne wyjazdy, długie spacery i niekończące się rozmowy ze znajomymi. W wolnym czasie lubię czytać książki i słuchać muzyki. 

KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY

Natalia Czaplak

Studentka V roku Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od czasów gimnazjalnych aktywnie udziela się w oddziale KSM Strumiany, a obecnie pełni funkcję Delegata na Krajową Radę KSM Archidiecezji Krakowskiej. Poza pasją pedagogiczną i chemiczną, uwielbia śpiewać, pasjonuje się muzyką kościelną oraz uwielbia wędrówki górskie.

Wyższe seminarium duchowne

Jakub Romek

Jestem klerykiem IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W seminarium oprócz modlitwy i studiowania teologii pomagam przy organizacji różnych wydarzeń. W wolnych chwilach odpoczywam wędrując po tatrzańskich szlakach lub jeżdżąc na motocyklu – przed siebie i bez planu.

Dzieło nowego tysiąclecia

Weronika Karnasiewicz

Jestem szefową krakowskiej wspólnoty Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Studiuję matematykę na Uniwersytecie Pedagogicznym. Bardzo chętnie podejmuję nowe wyzwania, zwłaszcza w pracy z dziećmi i muzyce. 

DUSZPASTERSTWO AKADEMICKIE

Jan Niemiec

Jestem studentem Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktywnie działam w Centralnym Duszpasterstwie Akademickim Św. Anny w Krakowie, gdzie szczególnie zaangażowałem się w służbę liturgiczną i komórki formacyjne. Interesuję się prawem rodzinnym, historią i sportem. W wolnych chwilach lubię odpoczynek na łonie natury. 

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Anna Skupień

Jestem studentką Ochrony Dóbr Kultury na Uniwersytecie Jagielońskim. Pełnię funkcję lidera młodzieży dekanatu Czarny Dunajec. Interesuję się sztuką i literaturą. W wolnych chwilach, poświęcam czas różnego rodzaju aktywnościom fizycznym. 

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

Jakub Kolkowicz

Króluj nam Chryste!

Uczę się w technikum na profilu “technik grafiki i poligrafii cyfrowej”. Od 2020 roku jestem ceremoniarzem. Działam w kadrze LSO naszej archidiecezji, pomagam przy organizacji Szkoły Ceremoniarza Parafialnego. W wolnym czasie delektuję się muzyką, popkulturą i językiem angielskim. 

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Julia Bujas

Jestem liderem dekanatu Myślenice. Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim. Działam także w Ruchu Światło – Życie, w którym jestem animatorką. Uwielbiam sport, muzykę i film.  

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Dominik Wójcik

Jestem liderem dekanatu Kraków – Salwator, działam w parafii MBNP na Bielanach. Pomagam również na Salwatorze, gdzie angażuję się w Ruch Światło-Życie. Studiuję wychowanie fizyczne na krakowskim AWF-ie. Uwielbiam różnego rodzaju aktywności sportowe. 

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Gabriela Ficek

Jestem liderem dekanatu Maków Podhalański oraz moderatorem Grup ApostolskicH. Na co dzień pracuje jako kucharz w lokalnej restauracji.

W wolnym czasie uwielbiam chodzić po górach oraz tańczę w zespole regionalnym.

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Paweł Pawletta

Na co dzień pracuje jako instalator urządzeń grzewczych i instalacji wodno-kanalizacyjnych. Potocznie mówiąc, hydraulik. Zaocznie studiuję Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami na Uniwersytecie Rolniczym. Ponadto wychowałem się w Ruchu Światło-Życie, przez co między innymi pasjonuje się liturgią. Bardzo lubię grać w planszówki oraz podróże, szczególnie samochodem na dalekie dystanse.

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Renata Nogala

Jestem studentką architektury na Politechnice Krakowskiej. Jestem liderem młodzieży w dekanacie Wadowice – Południe, gdzie również działam w Grupie Młodzieżowej. Moją pasją jest śpiew i rysunek (niekoniecznie architektoniczny).

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Mikołaj Wrona

Jestem Prezesem Rady Młodzieży Dekanatu Niepołomice od 2 lat, sprawuje także funkcję Prezesa Ministrantów i Lektorów  w Grabiu od zawrotnej liczy lat 8. Jestem studentem historii na Uniwersytecie Pedagogicznym. Zajmuje się pisaniem książek i bajek dla dzieci co pewien okres czasu, choć bez oficjalnego wydawnictwa jedynie pod aspektem okazjonalnym i konkursowym. Moją ogromną pasją jest wierszopisarstwo, sam pisze oraz wiele czytam. Mój ulubiony autor książkowy to Maurice Leblanc twórca serii książek Arsene Lupin.

>PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Justyna Zięba

Zostałam powołana do Rady jako liderka dekanatu Pcim. W parafii prowadzę grupę młodzieży ,,Młodzi Pcim”, angażuje się w czytanie i śpiew podczas liturgii, prowadzę dokumentację fotograficzną różnych wydarzeń, które mają miejsce w mojej parafii. Prowadzę także stronę internetową mojej grupy parafialnej, gdzie dzielę się Słowem Bożym poprzez codzienne krótkie relacje, które sama tworzę. Moją wielką pasją jest fotografia, uwielbiam także wędrówki po górach i słuchanie muzyki. Uwielbiam kontakt z drugim człowiekiem i dzielić się uśmiechem z innymi.

PRZEDSTAWICIEL LIDERÓW

Łukasz Janeczko

Działam głównie w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie na Ruczaju, gdzie jestem członkiem duszpasterstwa akademickiego DAR i liturgicznej służby ołtarza. Robię doktorat z informatyki i pracuję jako programista. W wolnym czasie gram w planszówki, chodzę po górach i czytam o przeróżnych rzeczach. Lubię także podróżować, a w szczególności zwiedzać nowe miejsca oraz poznawać lokalną kulturę i historię.

DMAK; BIURO

Barbara Chmiel

Jestem studentką Uniwersytetu Papieskiego na kierunku mediów cyfrowych. Od 2020r. pracuję w biurze DMAK. Szukam spełnienia w muzyce oraz działając w Kościele na rzecz młodych m.in właśnie w Radzie Młodzieży. Uwielbiam samotne wyprawy. 🙂 

DMAk

Michał Regiec

Jestem ceremoniarzem, na co dzień pracuję w niewielkiej lokalnej firmie w moim rodzinnym mieście. Lubię jeździć na rowerze i słuchać muzyki, czasem też przejdę się w góry.

DMAK; PROJEKTY MUZYCZNE

Ewelina Szymanek

Jestem animatorką muzyczną Ruchu Światło-Życie, posługuję we wspólnocie parafialnej oraz podczas wydarzeń diecezjalnych. Z zawodu i powołania jestem pielęgniarką, która od zawsze czuła w sobie pragnienie pomagania i bycia przy drugim człowieku. Moją pasją jest muzyka, interesuję się bioetyką a w wolnym czasie lubię oglądać filmy, gotować, spędzać czas z ważnymi dla mnie ludźmi oraz poznawać nowe miejsca.

DMAK

Patrycja Widyna

Jestem animatorką, a od niedawna też moderatorką w Ruchu Apostolstwa Młodzieży! Studiuję biologię, lubię muzykę, roślinki i chodzenie po górach.

DMAK

Karolina Sentyrz-Kołodziej

Studiuję geografię i gospodarkę przestrzenną na UJ w Krakowie. W szczególności interesują mnie zagadnienia związane z atmosferą i klimatem (rozpoznawanie chmur na dachu uczelni to najlepsze zajęcia na świecie!). Bardzo lubię wszelkie aktywności sportowe. Konsekwencją moich zainteresowań i pasji jest nieustanne angażowanie się w różne formy przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.