DMAK

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Kim jesteśmy?

“Czyńcie pokój na drodze sprawiedliwości , wolności i miłości”, “nieście radość i piękno” – głosił młodzieży Jan Paweł II – inicjator ŚDM.

Doświadczenie wspólnoty to jedno z najpiękniejszych owoców uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży! Nie czekaj więc na inne zaproszenia. Znalazłeś tę stronę – już teraz poczuj się zaproszony i dołącz do wielu młodych, którzy w swoich parafiach przygotowują się do spotkania w Lizbonie.

Co słychać w temacie Światowych Dniach Młodzieży?

Modlitwa

Najważniejszym przygotowaniem do ŚDM jest modlitwa – Światowe Dni Młodzieży to droga, którą wspólnie kroczymy do Jezusa. 1 grudnia 2019r. ruszyła akcja modlitewna „Port M10”, na kształt akcji #panamska10, która przed ŚDM w Panamie zgromadziła w modlitwie za młodzież i Ojca Świętego ponad 200 osób. Do akcji może dołączyć każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku

Wyjazd

Wyjazd na ŚDM do Lizbony jest pielgrzymką – nie zbieramy turystów, ale formujemy pielgrzymów. Każda wyjeżdżająca osoba będzie zapisana w Diecezjalnej Bazie Osób wyjeżdżających na ŚDM. Wiek uczestników wyjeżdżających do Lizbony to 16 – 35 lat w dniu wyjazdu. Nie ma możliwości organizacji grupy ani indywidualnych zgłoszeń poza strukturą Centrum ŚDM. W przypadku chęci wyjazdu prosimy o kontakt pod adresem e-mail: wyjazd@sdm.diecezja.pl

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

Gdzie się odbywają?

Światowe Dni Młodzieży odbywają się co dwa-trzy lub cztery lata od 1986 roku. Od 20 lat przyjmuje się, że każde kolejne ŚDM, organizowane jest na przemian w Europie i innych kontynentach. Miejsce kolejnego spotkania ogłasza Papież w ostatnim dniu trwającego ŚDM, na tzw. Mszy posłania.

Nadchodzące ŚDM 2023, odbędą się w Lizbonie.

Kto jest organizatorem?

Każda diecezja formuje swoje grupy na wyjazd na ŚDM. Jednak to Krajowe Biuro Organizacyjne z ks. dyr. Mariuszem Wilkiem na czele, we współpracy z zagranicznymi organizatorami koordynuje pielgrzymkę wszystkich Polaków na ŚDM.

KRAJOWE BIURO ORGANIZACYJNE ŚDM:

Sekretariat Główny /siedziba Konferencji Episkopatu Polski/
Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa,
e-mail: biuro@sdm.org.pl

Centrum Światowych Dni Młodzieży
Biuro Duszpasterstwa
Archidiecezji Krakowskiej

ADRES:

Franciszkańska 3,
piętro 2, pok. 50

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek i środa:

wtorek i czwartek:

piątek:
dzień wewnętrzny

KONTAKT:

SOCIALMEDIA:

Diecezjalny Koordynator ŚDM

Każda diecezja deleguje osobę koordynującą ŚDM w swoich dekanatach i parafiach. Tę funkcję pełni u nas ks. Michał Korbel

ks. Michał Korbel

Modlitwa - Akcja "Port M10"

„Chcę, abyście codziennie odmawiali różaniec” – te słowa Maryi wypowiedzianych w Gietrzwałdzie stoją u początku naszych diecezjalnych akcji modlitewnych w intencji Ojca Świętego i młodzieży. Od 1 grudnia zapraszamy do Portu M10!

Celem akcji jest zgromadzenie ludzi, którzy przez codzienną modlitwę będą polecać Bogu nasze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, Ojca Świętego i młodzież całego świata – wierzymy, że to pierwszy i najważniejszy krok w naszych przygotowaniach.

Klikając poniżej możesz zgłosić się do akcji albo z całą załogą 5 osób, albo jako samotny żeglarz (wtedy dołączymy Cię do załogi, która powstaje z takich pojedynczych zgłoszeń).

Ideą akcji jest gromadzenie pięcioosobowych wspólnot, które zgłaszając się przez formularz na stronie internetowej młodzi.diecezja.pl będą tworzyć 5-osobowe „łódki”, zmierzające na ŚDM do Lizbony. Każda osoba z łódki codziennie odmawia dziesiątek różańca – dzięki temu wspólnie codziennie odmawiacie cały różaniec. Akcja potrwa do dnia wydarzeń centralnych ŚDM w Lizbonie w 2022 roku.

Nazwa Lizbona pochodzi od fenickich słów oznaczających „Bezpieczny port”, a Maryja – patronka ŚDM – jest przecież nazywana „Portem rozbitków”. Ufamy, że dzięki tej modlitwie bezpiecznie doprowadzi nas do ŚDM, a przez nie – do swojego Syna. Jednocześnie dzięki żeglarskim nawiązaniom w naszej akcji będziemy mogli lepiej poznać kulturę Portugalii.

Nie, modlić może się każdy, kto chce wesprzeć dzieło ŚDM – niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku i uczestnictwa w spotkaniu w Lizbonie.

Wybierz formularz dla samotnych żeglarzy – my skompletujemy załogę dla Ciebie i przekażemy Ci informacje, co dalej.

Nie – nie musicie znajdować się w jednym miejscu, aby modlić się wspólnie. Przeciwnie – pięknym doświadczeniem może być stworzenie załogi z ludźmi, którzy są daleko od Ciebie. Dzięki codziennej modlitwie będziecie sobie dużo bliżsi.