„OTO KŁADĘ MOJE SŁOWA W TWOJE USTA” – DNI SKUPIENIA DLA LIDERÓW NA ŚNIEŻNICY

23 kwietnia 2024 0 przez Ola Tyrańska

W ubiegły weekend Śnieżnica przywitała liderów archidiecezji krakowskiej, którzy po raz kolejny spotkali się, aby wspólnie przeżyć Dni Skupienia. Tym razem biblijnym przywódcą uczestników został Jeremiasz, a hasło wyjazdu brzmiało „Oto kładę moje słowa w twoje usta” (Jr 1,9).

Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!” – na podstawie tych słów, już podczas Adoracji w dzień przyjazdu uczestnicy spotkali się z Jeremiaszem, zastanawiając się jaki jest ich bunt wobec Boga. Co jest ich własnym Panie Boże, przecież ja… – co sprawia, że nie czują się wystarczający do głoszenia Słowa, a na co Pan Bóg im odpowiada „pójdziesz, do kogokolwiek Cię pośle, i będziesz mówił, cokolwiek Tobie polecę. (…) jestem z Tobą, by cię chronić”. Dzięki temu mogli oddać wszystkie swoje lęki i wątpliwości przed Najświętszym Sakramentem, a słowa te pracowały w nich przez całe Dni Skupienia.

Głównym punktem sobotniego dnia były warsztaty, które poprowadzili zaproszeni goście. „Autentyczny lider, czyli jak obrać właściwą drogę” – co to znaczy być autentycznym? Jak dążyć do mistrzostwa a nie do perfekcjonizmu? Na te i wiele innych pytań liderzy dyskutowali z prowadzącą – Barbarą Paprot. Podczas warsztatów uczestnicy zastanawiali się nad ich hierarchią wartości, czy archetypem swojej osobowości – wszystko to prowadziło do tego, że bycie autentycznym liderem to ciągły rozwój, a nieodłącznym elementem rozwoju jest samoświadomość, nad którą trzeba pracować każdego dnia.

Drugi blok warsztatowy odbył się z Martą Łysek a jego tematem było kreatywne pisanie w internetowej ewangelizacji. Jak pisać, aby odbiorca nie przescrollował naszego tekstu po jednym zdaniu? Jaką historię można napisać o kubku, który tak naprawdę nie jest takim zwykłym kubkiem? Warsztaty zdecydowanie podziałały na kreatywność uczestników (kubek wylądował nawet na Marsie). Spotkanie z profesjonalistką w dziedzinie pisania pokazało, że ciekawe teksty można pisać o wszystkim, a nasz własny styl jest naszą największą zaletą.

Prócz spotkań w kaplicy podczas Mszy czy adoracji, był również czas na integrację. Ognisko, planszówki czy rozmowy do późna – poznawanie drugiego człowieka to nieodłączny element Dni Skupienia dla Liderów.

Tak samo nieodłącznym elementem Dni Skupienia są odwiedziny bp. Roberta Chrząszcza. W przerwie między sobotnimi warsztatami biskup przyjechał na Śnieżnice, aby wypić kawę, porozmawiać z uczestnikami i posłuchać o ich doświadczeniach. Dziękujemy za zainteresowanie jakie okazuje młodzieży – jest ono niezwykle budujące!

Dni Skupienia dla Liderów zawsze są niezwykle inspirującym czasem. Dziękujemy wszystkim młodym, którzy chcą działać i pokazują, że Kościół jest naprawdę Żywy. Już teraz zapraszamy na następne Dni Skupienia, które odbędą się jesienią.