„Panie zbuduj Kościół z naszych serc”

1 grudnia 2023 0 przez Ola Tyrańska

Miniony weekend przeżyliśmy SMAKowicie w VIII liceum w Krakowie. Był to czas poznania drugiego człowieka, pogłębiania wiary, wymiany doświadczeń, obecności i rozmów na temat tego, “O jakim Kościele marzymy?”

Zaczęliśmy w piątek od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył biskup Robert Chrząszcz. Homilię wygłosił ksiądz Marcin Filar, duszpasterz młodzieży. Wspominał on swój rodzinny dom i smak, który się mu z nim kojarzy. Pytał nas również o to, jaki smak chcielibyśmy, by miał dom, który w przyszłości stworzymy.
Rozłożył także skrót SMAK na pojedyncze litery, z których każda była elementem, pomagającym w tworzeniu wymarzonego Kościoła. Po powrocie do szkoły odbyła się integracja oraz inscenizowana droga krzyżowa, w której główną rolę odgrywał cień.

W sobotę działo się najwięcej. Po raz pierwszy odbył się panel dyskusyjny. Zaproszeni goście, czyli siostra Teresa Pawlak, albertynka i koordynatorka ds. wolontariatu Caritas, ojciec Tomasz Maniura OMI, organizator Festiwalu Życia, Paula Jakubik, influencerka i Kasia Jawor, misjonarka z Peru opowiadali o tym, czym się zajmują na co dzień, z jakimi trudnościami w związku z tym się mierzą, a także odpowiedzieli, na kluczowe pytanie, czyli o jakim Kościele oni marzą. Po panelu odbyły się spotkania w małych grupach, na których każdy mógł podzielić się swoim doświadczeniem Kościoła. Następnie ksiądz Ryszard Kilanowicz, Ceremoniarz Archidiecezjalny, wygłosił konferencję o tym, jaki Kościół zostawił nam Chrystus, a po niej przyszedł czas na drugą część spotkań w mniejszym gronie.

Wieczorem udaliśmy się do Kolegiaty świętej Anny na Eucharystię pod przewodnictwem biskupa Roberta Chrząszcza. Powiedział on, w wygłoszonym do nas słowie, że wspólnota Kościoła jest niezwykle ważna i powinniśmy ją stale ożywiać z pomocą Ducha Świętego. Mówił również, w nawiązaniu do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, że nikt nie może zająć tego najważniejszego miejsca, bo jest ono zarezerwowane tylko dla Niego. Chce On panować w naszym życiu, jeśli mu na to pozwolimy. Czeka na nasze “Tak.”  Wyrazem tej gotowości powinna być nasza postawa wobec bliźnich, o której była mowa w Ewangelii. Jest to nasza miara miłości do Króla. Na koniec zostawił nam słowa, mówiące o tym, że obraz Kościoła będzie taki, jacy będziemy my. Więc jeśli chcemy zmieniać świat, powinniśmy zacząć od siebie.

Po mszy rozpoczęliśmy Noc Nikodema, czyli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i modlitwy wstawienniczej. Był to czas wyjątkowej bliskości z Panem, który umacnia.

W niedzielę rano udaliśmy się w pielgrzymkowym przejściu na mszę świętą w katedrze na Wawelu, której przewodniczył nasz Metropolita, arcybiskup Marek Jędraszewski. W swojej homilii powiedział on o tym, że prawda o królestwie Chrystusa została objawiona przez krzyż. Podkreślał, jak ważna jest rola Jezusa – Króla. Zwrócił również uwagę na to, że to święto związane jest z Akcją Katolicką i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, które przyjęło tego dnia w swoje szeregi nowych członków. Arcybiskup mówił także o istocie pogłębiania świadomości bycia katolikiem.

Kolejnym punktem były Targi Wspólnot w Wyższym Seminarium Duchownym. Rozpoczęły się one od świadectwa rapera i influencera Edzia. Po nim każdy miał okazję do tego, by bliżej poznać wspólnoty działające w naszej Archidiecezji. Na końcu odbyło się spotkanie autorskie z księdzem Michelem Remerym, twórcą książki “Bóg mieszka obok.”

Tegoroczny SMAK dobiegł już końca, jednak wspomnienia o nim pozostaną z nami jeszcze długo. Nie możemy się już doczekać kolejnego.

Julia Bujas

fot. Agnieszka Łyczak – Dumanowska | Aleksandra Czuma | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

SMAK 2023