„DUCHU ŚWIĘTY ZGŁOŚ SIĘ, Z TOBĄ BĘDZIE PROŚCIEJ” – WSTAŃ! WIELKOPOSTNE DNI SKUPIENIA DLA MŁODZIEŻY

8 marca 2024 0 przez Ola Tyrańska

6 oraz 7 marca w Centrum Jana Pawła II w Krakowie odbyły się wielkopostne Dni Skupienia dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania oraz uczęszczającej do szkół średnich.

Plan obu dni był bliźniaczy. Pierwszym punktem programu było świadectwo duetu Wyrwani z Niewoli. Jacek i Piotrek na samym początku rozruszali młodzież – godzina była wczesna, a niektórzy uczestnicy przebyli długą drogę, aby wziąć udział we WSTAŃ.

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”

Chłopaki w swoim stylu opowiedzieli młodym o swoich doświadczeniach, oraz o tym, jak Bóg przemienił ich życie. Całość świadectwa zakończyła jedna z piosenek Wyrwanych z Niewoli, która była również modlitwą do Ducha Świętego: „Duchu Święty zgłoś się, z Tobą będzie prościej – potrzebuję Cię”.

W przerwie między świadectwem a adoracją, młodzież wzięła udział w targach wspólnot. Młodzi z krakowskich wspólnot pokazywali, że dla każdego jest miejsce w Kościele, opowiadali o tym jak działają ich grupy i co robią w ciągu roku oraz zachęcali do dołączenia do nich.

Następnie całe wydarzenie przeniosło się do Sanktuarium. Podczas osobistego spotkania z Chrystusem w adoracji była również możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi. Młodzi pragną być blisko Chrystusa – pokazały to kolejki do konfesjonałów, w których posługiwało kilkunastu księży.

Kulminacyjnym punktem obu dni była Msza Święta pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza.

„Moi drodzy, my jesteśmy warci tego, że Pan Jezus umarł na krzyżu za nas. […] To jest niesamowita wartość: tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał, aby każdy kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. I to powinno być źródłem radości dla nas. To jest wielka szansa dla nas. Dlatego o to dzisiaj też się modlimy, dla nas i dla wszystkich, którzy tej modlitwy potrzebują. Potrzebują tego, aby zrozumieli, że mają niesamowitą wartość przed Panem Bogiem. I moi drodzy, starajmy się nie być złośliwi.” – mówił podczas homilii bp Robert Chrząszcz.

Z roku na rok, WSTAŃ gromadzi coraz więcej młodzieży. W tym roku, łącznie było nas blisko 2000! Niesamowicie cieszy takie zainteresowanie, gdyż pokazuje ono, że młodzi są w Kościele i potrzebują takich spotkań. WSTAŃ 2024 przechodzi do przeszłości, jednak dobrze wiemy, że możemy powiedzieć – do zobaczenia za rok.

Aleksandra Tyrańska

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej