Pomiędzy lękiem a entuzjazmem – Dni Skupienia dla Liderów

11 października 2022 0 przez DMAK

Co bardziej motywuje nas w podejmowanych działaniach – lęk czy miłość? Z jaką sylwetką przywódcy najbardziej się identyfikujemy? Jaką rolę w budowaniu relacji odgrywa spojrzenie prosto w oczy? Takie i wiele innych pytań zadawali sobie uczestnicy Dni Skupienia dla Liderów organizowanych przed Duszpasterstwo Młodzieży, które odbyły się w dniach 7-9. października w Zawadce.

Dwukrotnie w ciągu roku Rada Młodzieży spotyka się na wyjeździe z osobami, które pełnią funkcję liderów w swoich dekanatach, aby wspólnie się modlić, rozmawiać o wyzwaniach związanych z podejmowanymi działaniami oraz rozwijać swoje umiejętności. Dla wielu osób, które pierwszy raz biorą udział w takim wyjeździe, jest to okazja do zainspirowania się i poznania innych młodych, z zapałem działających w swoich wspólnotach na poziomie parafii, dekanatu oraz archidiecezji.

Każdemu z wyjazdów towarzyszy inny biblijny przywódca. Tym razem duszpasterze oparli treści dni skupienia o historię Samuela, dotykając problemu lęków towarzyszących człowiekowi na co dzień w podejmowaniu decyzji. Konferencje, spotkania w grupach, a przede wszystkim Msza Święta i adoracje Najświętszego Sakramentu były okazją do tego, aby dokonać refleksji nad swoim życiem w świetle Bożych słów.

Młodzieży przez cały wyjazd towarzyszyli duszpasterze młodzieży, a w sobotnie południe uczestników dni skupienia odwiedził bp Robert Chrząszcz, aby wysłuchać ich refleksji po spotkaniach w grupach, odprawić Mszę świętą oraz wybrać się na wspólną przechadzkę. W kazaniu nawiązując od tematu dni skupienia podkreślił, jak ważne jest, aby to entuzjazm, a nie lęk, był główną siłą napędową działań ewangelizacyjnych wśród rówieśników.

Dni skupienia zaowocowały wśród uczestników nowymi relacjami, wieloma osobistymi przeżyciami, zwiększeniem swoich kompetencji interpersonalnych podczas warsztatów. Były też ważnym krokiem w przygotowaniu najbliższych archidiecezjalnych wydarzeń dla młodzieży: spotkania „Młodzi u Jana Pawła II” 22 października oraz SMAKu – Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej, które odbędzie się 19 listopada.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na wiosenną edycję dni skupienia „Biblijni przywódcy”!

Ks. Marcin Filar