Dzień modlitwy za młodzież

13 września 2022 0 przez DMAK

Św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, powtarzał: „do wyższych rzeczy jestem stworzony”. Choć jego życie nie było długie, dał nim przykład konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów, ogromnej wytrwałości oraz całkowitego zawierzenia Bogu mimo młodego wieku. W niedzielę 18 września, w dniu wspomnienia świętego Stanisława, obchodzić będziemy Dzień Modlitwy za Młodzież w parafiach naszej archidiecezji.

We wrześniu wspólnoty młodzieżowe – wspólnoty oazowe, grupy apostolskie i oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz inne grupy działające przy parafiach – zapraszają w swoje szeregi nowych młodych. W wielu parafiach okazją do większego zaangażowania się w życie lokalnej wspólnoty jest dla młodzieży przygotowanie do bierzmowania.

Ci zaangażowani, którzy chcą dać z siebie więcej, rozpoczynają przygotowania do podjęcia szczególnych posług – rozpoczynają się zajęcia Kursu Ceremoniarza, Studium im. Św. Jadwigi Królowej Ruchu Światło-Życie i Studium Animatora Ruchu Apostolstwa Młodzieży. W dekanatach ruszają kursy lektorskie i przygotowania do eliminacji w ogólnopolskim turnieju piłki nożnej ministrantów. Początek roku szkolnego to dla młodych i duszpasterzy czas na to, aby podjąć nowe postanowienia i z zapałem planować wspólne działania.

Przed każdym działaniem powinna iść modlitwa, dlatego ogłoszony przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca. Można ten dzień przeżyć na różne sposoby – od włączenia w teksty Mszy Świętej propozycji przygotowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży, przez organizację ewangelizacyjnych spotkań modlitewnych skierowanych do młodzieży, po indywidualną modlitwę wszystkich wiernych. W tym roku działania rozpoczęte teraz w parafiach i dekanatach poprowadzą młodzież do spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży – tego diecezjalnego, który będziemy obchodzić w Krakowie 19 listopada, oraz tego centralnego z Papieżem w Lizbonie w przyszłym roku.

Przeprowadzona w ramach Dnia Modlitw za Młodzież zbiórka pieniędzy pomoże w organizowaniu w parafiach i dekanatach cyklicznych oraz nowych inicjatyw, pozwalając duszpasterzom na poszukiwanie nowych dróg dotarcia do młodzieży z przesłaniem Ewangelii.

Ks. Marcin Filar

Archidiecezjalny Duszpasterz Młodzieży