STRONA GŁÓWNA / LAUREACI NAGRODY 2017

LAUREACI NAGRODY 2017

Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się podczas koncertu z okazji rocznicy ŚDM, 29 lipca 2017 roku w TAURON Arena w Krakowie. W pierwszej edycji Nagrody uczestniczyło 50 kandydatów, w tym: zgłoszeń indywidualnych – 25, zgłoszeń wspólnot – 15, zgłoszeń niespełniających warunków regulaminowych – 10, zgłoszeń z Archidiecezji Krakowskiej – 30, zgłoszeń spoza Archidiecezji – 10.

Laureatów wyłoniono w sześciu kategoriach:

NAGRODA SPECJALNA – GÓRA DOBRA

Projekt wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją posługę. Skupia 7 tys. młodych osób. W ramach tego dzieła wolontariusze szkolą się, formują, służą szkoleniami dla tych, którzy w swoich środowiskach lokalnych chcą bezinteresownie ofiarować swój czas, talenty i kompetencje. Wśród zrealizowanych do tej pory projektów są m. in.: „Żyjmy razem, a nie obok siebie” (dla osób bez domu we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio), „Sieć Pomocy” (współpraca z parafiami i pomoc osobom samotnym i starszym), „Pamięć” (pamięć o osobach zmarłych- troska o groby i modlitwa – oraz starszych, potrzebujących pomocy przy zakupach czy codziennych czynnościach).

DOŁĄCZ:
Bądź blisko – Góra Dobra , goradobra.pl

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – STOWARZYSZENIE GPS KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

Stowarzyszenie GPS Kalwaria to młodzieżowa organizacja, której celem jest aktywizacja młodych ludzi w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych. Młodzi ludzie, z potrzeby serca, angażują się w życie parafii i motywują swoich rówieśników do zaangażowania. GPS Kalwaria zorganizowało m.in. Misyjny Koncert Kolęd, podczas którego młodzi zbierali ofiary na rzecz misji w Ekwadorze, a także Chrześcijańskie Walentynki – koncert i świadectwa promujące chrześcijański model małżeństwa i rodziny. Młodzi organizują także popołudnia z grami planszowymi dla dzieci, zbierają i przewożą dary dla szkół na Kresach, prowadzą wieczory uwielbienia oraz akcje charytatywne na rzecz potrzebujących. Wszystko robią z zapałem i entuzjazmem, dając świadectwo radosnego przeżywania przyjaźni z Jezusem.

DOŁĄCZ:
Stowarzyszenie GPS Kalwaria , gps-kalwaria.pl

DZIAŁALNOŚĆ EWANGELIZACYJNA – ŚDM DEKANAT DOBCZYCE

Wyróżnienie za rekolekcje internetowe LOG in LOVE, które zostały zamieszczone na portalu: www.misericors.org. Rekolekcje te pozwalały na uczestnictwo w rozważaniach pisanych przez wolontariuszy na każdy dzień. Celem projektu była zachęta do czynienia dobra, ale także stworzenie społeczności osób, które pragną się zatrzymać i podzielić miłością z drugim człowiekiem, bezinteresownie ofiarować dobro, a tym samym umocnić swoją duszę w miłości do Boga. Wspólnota integruje młodych z całego dekanatu poprzez organizację pikników w parafiach, Adoracje, wieczory ze św. Janem Pawłem II, Godziny Miłosierdzia, spotkania formacyjne, wspólne wyjazdy dla młodzieży całego dekanatu.

DOŁĄCZ:
ŚDM Dekanat Dobczyce

AKTYWIZACJA ŚRODOWISKA LOKALNEGO (PARAFIALNEGO) – BOŻY MŁYN KRAKÓW

Miejsce powstało po ŚDM przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Prowadzona jest kawiarenka, w której można zjeść domowe ciasto, napić się dobrej kawy i przede wszystkim porozmawiać. Organizowane są spotkania z osobami znanymi i inspirującymi. Młodzi i starsi wymieniają się książkami, planszówkami, oglądają wspólnie wartościowe filmy. Prowadzone są zajęcia dla osób starszych, bale i zabawy dla dzieciaków, którymi członkowie Bożego Młyna opiekują się także w ramach “Randek rodziców”. Przy Bożym Młynie powstała PanaMa Group skupiająca młodzież, która poprzez różne aktywności jednoczy się, integruje i jednocześnie gromadzi fundusze na wspólny wyjazd na ŚDM do Panamy. Pomagają dzieciom w nauce, wyprowadzają psy, starają się angażować osoby starsze do brania udziału w życiu parafii, sprzątają osobom potrzebującym, organizują kiermasze świąteczne, nieodpłatnie dyżurują w kawiarence młynowej.

DOŁĄCZ:
Boży Młyn , bozymlyn.pl

DZIEŁA MIŁOSIERDZIA – WOLONTARIAT MŁODYCH W WOLI BATORSKIEJ

Za następujące projekty: „Wylosuj Anioła” – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które zagrożone aborcją miały radość się urodzić – finał akcji przypadał 25 marca – w dzień Świętości Życia. Zebrano 367 kg pieluch, czyli: 208 paczek = 12816 szt., „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii – w ciągu dwóch dni akcji 12 dziewcząt oddało swoje włosy, „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z parafii – obdarowano 40 rodzin kilkudziesięciokilogramowymi paczkami. Warto dodać, że młodzi angażują się i inicjują również dzieła formacyjne, kulturalne i ewangelizacyjne.

DOŁĄCZ:
ŚDM Wola Batorska

NAGRODA INDYWIDUALNA – DOMINIKA ADAMUS (ZATOR)

Owocem przeżytych Dni Młodzieży jest powstanie w Zatorze Grupy o nazwie Dzieci ŚDM (jest to grupa blisko 40 dzieci, w których rodzinach gościli młodzi z całego świata). Przez cały rok co tydzień dzieci pod opieką Laureatki spotykają się w domu parafialnym, oprócz tego raz w miesiącu organizuje się dla nich wyjazdy do różnych miejsc. Dzieci czynnie uczestniczą w życiu parafii; ponadto uczestnicy odwiedzają DPS w Zatorze, gdzie spotykają się z podopiecznymi, dzieci angażują się w pomoc potrzebującym przez zbiórki przy kościele. Pani Dominika, zainspirowana ŚDM, napisała pracę magisterską, która jest opisem przygotowań do ŚDM w dekanacie Zator i owoców tego wydarzenia. Część pracy zostanie niebawem wydana w formie książki i dotrze do wszystkich parafii dekanatu jako pamiątka i materialne wspomnienie ŚDM.

NAGRODA INDYWIDUALNA – JUSTYNA MAJCHRZAK (RABKA ZDRÓJ)

Współprowadzi „Wolontariat codziennego miłosierdzia”. Jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej: wszystkich parafii na terenie Rabki – Zdroju, a poprzez swoje zaangażowanie niesie pomoc bliźnim. Z jej inicjatywy Wolontariat podejmuje wiele projektów na terenie Rabki. Po wakacjach rozpocznie się najnowszy, powstały z myślą o osobach z zespołem Downa. Justyna podejmuje wyjątkowe inicjatywy i akcje organizowane przez młodzież lub dla młodzieży, organizując comiesięczne spotkania formacyjno – integracyjne, kładąc nacisk na wspólną Eucharystię. Organizuje także wyjazdowe dni skupienia. Uczestniczy w projektach o charakterze ewangelizacyjnym: Koncerty i Bale Charytatywne dla PSONI w Rabce – Zdroju, Orszak Trzech Króli oraz Droga Krzyżowa ulicami miasta.

ZOBACZ GALERIĘ z wręczenia nagród

ZOBACZ TAKŻE